Официално от тази сутрин оставката на председателя на антикорупционната комисия Сотир Цацаров е в деловодството на парламента. Посочената дата е 1-ви март, но всичко вече е в ръцете на народните представители.
Освен да си тръгне от поста Цацаров иска и още нещо - прокуратурата да провери както негови действия, така и думи на премиера Кирил Петков за това, че Цацаров е използвал класифицирана информация, което е довело до последствия. В интервю за NOVA премиерът Кирил Петков пък се усъмни - случайно ли Цацаров е подал оставка в деня преди да му бъде отнет достъпа до класифицирана информация или е имало теч на информация.
„Максимално бързо, каквото зависи от нас. Нищо не ни спира освен самите времеви рамки, разписани в законовия процес. С други думи – няма липса на желание”, уточни Кирил Петков.
Първата крачка към тази реформа ще са промените в антикорупционната комисия. И разделянето й на две части – от една страна за борба с корупцията, а от друга – за борба с конфликта на интереси.
„Законът за КПКОНПИ ще е един от първите закони, които ще бъдат приети”, допълни премиерът.
Председателят на антикорупционната комисия обаче реши на изпревари реформата и официално поиска да си тръгне. Оставката му с дата 1-ви март вече е в деловодството на парламента.
От дни Цацаров е и с отнет достъп до класифицирана информация.
„Аз вярвам на службите за сигурност, че действат професионално, но от някъде той може би е имал тази информация. Няма смисъл някой да стои на някаква позиция, ако не може да си върши работата”, каза още той.
А днес, Сотир Цацаров реши да мине в атака и отвърна на удара като сезира прокуратурата и поиска проверка както на негови действия, така и на думите на премиера Кирил Петков.
Поводът- телевизионно интервю, в което Петков твърди,че има последствия от изнесена от Цацаров класифицирана информация
„Г-н Цацаров има пълните правомощия да прави всичките тези неща, които са в рамките на закона. Аз приветствам той това да направи. Това е подходът на институционалността. Когато едни институции вършат своята работа и когато има разделение на властите, човек, който не е бил доволен от нечие решение – може да обжалва”, обясни Петков.
А кой ще е новият шеф на антикорупционната комисия – все още не е ясно, заяви министър-председателят. Но описа профила му.
„Той трябва да гарантира, че има един аршин към всички”, категоричен е министр-председателят.
Премиерът допълни още, че другата важна стъпка от съдебната реформа е смяната на главния прокурор Иван Гешев
„Рано или късно – ако цялото общество не вярва, че той наистина си върши добре работата – винаги има начин законов, по който това да се случи. Въпросът е колко бързо това може да се случи”, коментира още той.
Links
[1] https://xda37mtjsp83u3ba.liberta.bg/tags/%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0
[2] https://xda37mtjsp83u3ba.liberta.bg/tags/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%B3%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%B2
[3] https://xda37mtjsp83u3ba.liberta.bg/tags/%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B2