"Доброжелатели на ПП ще продължат да ги самосготвят на бавен огън. Въпрос на ПП е дали ще бъдат реактивни или проактивни", подчерта политологът
Девалвира се самият инструмент на вот на недоверие, изказа мнение пред БНР политологът Любомир Стефанов.
"Единственото, което правят "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, е да използват парламентарната трибуна за политическа пропаганда, а тя вече не е и политическа, а е някаква много съмнителна и конкретно специфична, като че ли далеч от темата на вота. Те използват просто всяка една тема да разказват техните си тези и теории. Това е тяхно право. Опозицията има точно тази цел – да разказва алтернативен политически сценарий. Въпросът е, че за съжаление по този начин се девалвира, когато не се напълни със същество критиката към правителството и неговите политики, самият инструмент на вот на недоверие", коментира той.
Според него на този етап такива вотове са с предизвестен изход.
"Коалиции се строят трудно, поддържат се още по-трудно и цената на тяхното падане е драматична за всички участници, включително за опозицията, тъй като все повече, макар и негласно изказано, започва да се налага убеждението, че партиите в опозиция са наясно, че ако предложат сценарий, в който правителството пада, после отговорността да сформират кабинет пада върху тях. Поради тази причина ги е страх не по-малко от управляващите, че току-виж вотът мине, после те трябва да управляват", обясни тезата си политологът.
Че "Възраждане" и ГЕРБ може би имат някакви топли отношения ми се струва конюнктура, изказа мнението си той. А за коалицията ПП-ДБ Стефанов подчерта, че им предстои сериозно осмисляне на нещата в тяхното поле:
"Техните проблеми изведнъж станаха много и публични. Това да си причинят вот на недоверие просто ей така ще изглежда в очите на доста голяма част от публиката като опит за маневра, за отклоняване на вниманието от техните проблеми. Там все повече и повече си дават сметка, че България има нужда от правителство, което да следи целия процес по влизане в еврозоната и в последствие контролирането му, а не хвърлянето във вот на недоверие, който ако вземе да мине – какво следва".
ПП продължават да губят избиратели, смята политологът и добави, че тяхната работа е по посока структуриране на коалицията и избистряне на отношенията си в нея.
"Балансът в коалицията - може би е време тя да бъде преформатирана и да стане ДБ-ПП, поне за известно време, тъй като очевидно ПП има нужда от време да стане политическа партия".
"ПП понесе тежък удар. Въпросът е това ли е ударът или има втори и трети план", коментира той и добави:
"Ако продължат тази линия на наистина прозрачно изчистване на публичния си имидж, по-скоро ще привлекат граждани, тъй като ще покажат, че не само говорят за корупция и справянето с нея, но и знаят как да го правят и дават пример със себе си".
Стефанов подозира, че "доброжелатели" на ПП ще продължат да ги "самосготвят на бавен огън". По думите му е въпрос на ПП дали ще бъдат реактивни или проактивни.
Политологът подчерта обаче, че всяка криза е възможност. Дали коалицията ще излезе по-силна от този скандал, зависи само от нея, смята той и очерта възможностите за общ кандидат за президентските избори.
Той определи като тактическо заиграване изказването на Борисов, че "без Делян не може":
"За пореден път доста грубовата подкана, подмятане към ПП-ДБ да не се ослушват твърде много и да не му затръшват вратата постоянно".
Политологът не вижда условия за нисък старт за предсрочни избори. Управляващата коалиция на малцинството се чувства изключително комфортно, отбеляза той и обясни това с факта, че срещу нея има опозиция в насипно състояние.