Мярката на варненския кмет в момента е прекомерна

"Научихме се да използваме правосъдието за лични цели – за облагодетелстване, за компрометиране. Това е проблемът на българското правосъдие. Той е и кадрови. Започва още от системата на юридическото образование и стига до най-високите етажи".

Това заяви пред БНР Антон Станков, бивш правосъден министър.

Станков беше и кандидат за омбудсман.

"По-голямата част от гласовете, които не получих, бяха формулирани като "Въздържал се", а не "Против". Съжалявам, че не бяха аргументирани в залата. Беше абсолютно ясно, че партийната кандидатура ще победи, както се и случи.

Президентът нарече списъка от потенциални служебни премиери "Домова книга" и изборът на парламента беше предопределен по-скоро от това. КС услужливо мълчи. Не се произнася, а е сезиран по този въпрос".

Бившият правосъден министър коментира патовата ситуация в съдебната власт, свързана с ръководството на Върховния административен съд и на прокуратурата.

Георги Чолаков - изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд, излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов.

До това се стигна заради приетите в началото на годината промени в Закона за съдебната власт, които ограничиха до шест месеца възможността един магистрат да е временно изпълняващ функциите на председател на Върховния административен съд. Същото ограничение важи и за Върховния касационен съд, както и за прокуратурата.

"До тази патова ситуация в съдебната власт се стигна след решението на парламента да промени Конституцията и изборът на ВВС да става с две трети мнозинство. Абсолютно идеалистично и наивно!

Стигна се и до големия проблем как ще бъдат избирани т.нар. трима големи, защото нямаме ВВС с пълен потенциал. Парламентът си гласува закон, в който се прие, че ВВС с изтекъл мандат не може да избира тримата големи. Но НС е в такава ситуация, че не може да определи нов ВСС. Това е част от парламентарната криза. Основен стълб на държавността - съдебната власт, в момента е силно разклатена.

Политическите зависимости се увеличиха. Тези фигури на временно изпълняващи функциите са доста поддаващи се на манипулация".

Има голяма разлика между ситуацията при Чолаков и Сарафов, обясни Антон Станков.

Инициативата "Правосъдие за всеки" организира днес нов протест под надслов: "Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!". Недоволството е провокирано от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело на прокуратурата, въпреки законовото ограничение.

Чолаков е с изтекъл мандат и няма никаква възможност да бъде преизбран. Сарафов е потенциален кандидат за главен прокурор.

Бившият правосъден министър обясни, че начинът, по който е написан закона за смяна през шест месеца на временно изпълняващия функциите, създава много проблеми.

"Самият факт, че една норма може да събуди такава дискусия, означава, че не е добре написана. Имаме поредното недоносче в законодателството".

Мярката на варненския кмет в момента е прекомерна, отбеляза още той в предаването "Преди всички".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.