БСП ги чака политическа смърт след коалицията на „кюлчетата“, казва той

Протести, арести, недоволство по улиците на големите градове. Накъде върви България…

- Г-н Христанов, корупция от 6% или от 20% е по-опасна. Това чухме от запис на разговор на зам.-кмета на София Никола Барбутов, че ПП не са като ГЕРБ, не искат 20%...
- Няма безопасна корупция. Дали е 6%, 3%, 20% или доминиращата от времето на НДСВ и кабинета на Симеон Сакскобургготски 50%, тя е еднакво лоша. Трябва да си дадем сметка, че корупцията обича да расте. Без значение дали започваш с 1% или 2%, а накрая стигаш до 50%, както беше при ГЕРБ.

- Колко време трябва на една паритя, за да се корумпира?
- Въпрос на ДНК на партията е да може да устои изключително дълго време без корупция. И тук е ролята на лидера. Иначе ще дам за пример създателя на Сингапур, който превърна един остров - половината джунгла, а другата половина направена от Китай на сметище, защото там си изхвърляха отпадъците с шлепове, в най-развитото и най-хубаво място в цяла Азия. И до ден днешен там се проповядва схващането за нулева корупция. От друга страна, когато правните устои и компромисите на лидерите не са толкова устойчиви, партията може да се корумпира за един месец, може да стане за една година, може и за пет години. Най-важното нещо е днк-то на една партия, което се задава от лидерите. Просто те трябва да бъдат фанатично мразещи корупцията.

- Затвори ли се кръгът на „домовата книга“ с избирането на омбудсман в лицето на Велислава Делчева от ГЕРБ?
- Още когато от „сглобката“ направиха тази феноменална глупост с „домовата книга“ беше ясно, че тези 10 души, които могат да станат служебен премиер, ще са на Борисов и на Пеевски. Единственото, което се променя в момента и се случва във времето, е динамиката на това кой повече надделява - Борисов или Пеевски. На пръв поглед изглежда, че Борисов печели на позиция на шахматната дъска, но не бива да забравяме, че много често хората, които са били препоръчвани, които са издигани от Борисов, са хора на Пеевски.

Типичен пример е Росен Желязков в момента, защото той е много по-склонен да надава ухо към заповеди на Пеевски, отколкото към тези на Борисов.

Такъв беше Влади Горанов и още ред други хора, които носеха мандата на Борисов, но бяха на подчинение на Пеевски. Между другото в „сглобката“ Калин Стоянов беше произведен за министър на вътрешните работи по настояване на Борисов. Това е вътрешната информация, с която разполагам, но всички знаехме, че той е човек на Пеевски. Това и се потвърди, защото той в момента е депутат от ДПС – Нов началник.

- БСП издигна Мая Манолова за омбудсман, а подкрепи човека на ГЕРБ. Какво следва за социалистите…
- Смърт! Не го казвам в прекия смисъл, а в политическия. Всеки, който се докосва до управление с ДПС или ГЕРБ, си отива. Ние го видяхме и при ПП-ДБ, защото те практически загубиха половината си електорат. Така че знам, че това ще стане и с ИТН, и с БСП. ДПС на Доган се опитаха да се заиграват с Борисов, пробваха, но се измъкнаха навреме. При тях обаче цунамито, което ги повлича надолу, е повече от очевидно. БСП на следващите избори няма да влязат в парламента, както и ИТН. ДПС на Доган също са под въпрос. За БСП и ИТН има шанс, ако Делян Пеевски не пусне заповед да се напазаруват гласове, които да се прелеят към БСП и ИТН, за да има той удобни сателити, които да му слугуват в парламента.

- ГЕРБ, БСП и ИТН управляват през кабинета „Желязков“, а ДПС-НН какво прави?
- Всъщност, ГЕРБ, БСП и ИТН не управляват. Това, което в момента имаме, е само безпринципна сглобка, насипен кабинет, в който от 18 министри 16 се опитват да откраднат възможно най-много за малкото време, което знаят, че имат. Затова ние - от „Единение“, нарекохме този кабинет, че ни управлява кабинетът на „касиерите“, който бе издигнат от коалицията на „кюлчетата“. Кюлчетата на Борисов, разбира се. В действителност всички тези министри се отчитат на Пеевски по същия начин, по който видяхме онази доста грозна размяна на едни съобщения между Андрей Цеков и Делян Пеевски от типа: „Тук съм!“, „На разположение съм…“ Помните ги тези съобщения. Бяха объркващи, защото показаха, че един министър, който няма абсолютно никаква право да бъде подчинен на който и да е депутат, защото има разделение на властите, колкото и да не го уважаваме това в парламента, директно каза, че се поставя в разположение на партия, която крепеше „сглобката“. Но нека да припомня, че тази партия не беше важна за „сглобката“. „Сглобката“ можеше да съществува напълно и без ДПС.

- В България отново има голяма вълна недоволство. Хората излизат по улиците заради ареста на кмета на Варна. Борислав Сарафов остава на поста главен прокурор, въпреки че законът казва друго. Докъде ще доведе тази гражданска енергия. Само на протести ли ще го караме…
- Много въпроси в един. Вижте, хората не излязоха по улиците заради Коцев. „Единение“ – като партия, подкрепя всички протести. Подкрепихме и този на ПП преди дни пред КОНПИ. Тогава Кирил Петков по време на изказванетао си от импровизираната трибуна обяви, че благодари на всичките си коалиционни партньори, благодари и на Христанов. Ние – от „Единение“, имахме огромна група на този протест. Но ние не отидохме да подкрепяме Коцев, а защото изповядваме принципни позиции. Без значение дали ще арестуват Алекс пред руския културен институт, дали ще арестуват Любо пред антикорупционната комисия, дали ще арестуват Жоро на жълтите павета. Всеки път, когато има държавен произвол срещу български граждани, ние сме там за закрила и защото отстояваме върховенството на правото. Така че огромна част от хората на протеста в защита на кмета на Варна Коце не го познават. За голямата част от хората той е абсолютно непознато лице. Просто хората настояват за справедливост.

- Докъде ще продължат протестите?
- Те няма да спрат с освобождаването на Коцев, няма да спрат с освобождаването на Любо, който бе арестуван пред КОНПИ - това стана пред очите ми, защото бях в мелето.

Протестите ще се прекратят, когато изхвърлим Борисов и Пеевски.

Когато ги поставим в положение, в което те не са важни за България. Когато възобновим върховенството на на правото, справедливостта и устойчивия път на България към богатство. Особено днешна България, която, метафорично ще го кажа, превива гръб под игото на инфлацията, обедняваме със страшни темпове, всички цени растат зверски и това е изцяло заради кабинета „Желязков“ и коалицията на „кюлчетата“. Така България остава най-бедната държава в Европа. Аз съм правил икономически прогнози, защото съм икономист и това ми е работата, които показват, че България, ако се развиваше по пътя на Румъния, в момента щяхме да имаме два пъти по-висок Брутен вътрешен продукт (БВП) – в момента нашия е 105 милиарда евро, а щяхме да имаме 210 милиарда евро. Ако България се развиваше по пътя на Полша, трябваше да имаме над 350 милиарда евро брутен БВП. Просто си представете същата в България, но три пъти по-богата.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.