Политологът определи събитията, случили се през изминалата седмица у нас, като "пореден епизод от това, което наричаме завладяна държава"
На този етап не се очертава електорален съюз, който може да представи алтернатива на управлението. Това обясни пред БНР доц. Милен Любенов, политолог и преподавател в СУ.
"Има потенциал, но това минава и през промяна на политическото лидерство в самите партии".
Политологът определи събитията, случили се през изминалата седмица у нас, като "пореден епизод от това, което наричаме завладяна държава".
"Още едно доказателство, че в България определени институции са овладяни от частни субекти и се използват за политическа саморазправа. Не е нещо ново, но е много притеснително. За първи път виждаме атака срещу мажоритарно избран политик.
Стратегията на управляващите е да запазят тази коалиция поне да края на годината и да се опитат да смекчат процеса, който наблюдаваме като натиск по отношение на определени политически играчи от опозицията. Със сигурност и от Европейската комисия, а и от Европейската народна партия, са дали ясни сигнали на ГЕРБ, че не може да се продължава в тази посока".
Доц. Любенов смята, че от гледна точка на политологията случващото се може да се категоризира като "форма на мек авторитаризъм".
Тази бухалка е в едни и същи ръце през последните 15 години, каза той.
"Има един властови модел на управление.
Конкретно за КПК - ПП - ДБ бяха предупреждавани от много експерти, че създават един репресивен инструмент, а сега говорят за закриване на тази комисия. Това показва липсата на ясен план. Проблемите в тези формации са свързани с липсата на експертиза, която може да доведе до ефективна борба с корупцията".
Политологът не допуска да се стигне до разпад на ПП-ДБ, "защото това би имало тежки последици и за двете формации".