Некрозата стои в основата на множество заболявания, свързани с възрастта

Алцхаймер, рак, бъбречна недостатъчност. Международен екип от изследователи търси общото между тях при тези свързани с възрастта заболявания. Възможно е те да са открили начин да го деактивират.

Кой не е искал да отложи смъртта? Екип от учени изследва този въпрос и дори е направил изненадващо откритие относно стареенето, съобщава списание Nature Oncogene, което задълбочено разглежда бъбречните заболявания – засягащи почти половината от хората над 75 години.

В своето изследване Карина Керн – водещ автор на изследването, бивш генетик в University College London и директор на биотехнологичната компания LinkGevity – заедно с група специалисти по бъбречни заболявания, проучва некрозата и как тя може да доведе до нови терапии.

Изследователите смятат, че нов тип лекарство, наречено „антинекротично“, може да предложи нови възможности за лечение на определени пациенти. Но това не е всичко. Според списание Popular Mechanics, това може да бъде първото лекарство, официално одобрено за борба със стареенето като цяло.

Добрата и лошата смърт на клетките
Специалистите разграничават два основни вида клетъчна смърт и подчертават, че не всички форми на клетъчна смърт са вредни. Апоптозата е програмирана и регулирана клетъчна смърт, която играе защитна роля – предотвратява развитието на заболявания и рак, когато протича правилно. Некрозата, от друга страна, е нерегулиран процес, при който клетката умира по хаотичен начин, което води до неконтролирано разрушаване на тъканите.
Некрозата е в основата на стареенето
Именно некрозата стои в основата на множество заболявания, свързани с възрастта – като болестта на Алцхаймер, Паркинсон, рак и бъбречни заболявания. При нея засегнатата клетка набъбва до спукване, освобождавайки съдържанието си в околната среда, което причинява възпаления, генетична нестабилност и бързоразвиващи се тумори.

Потенциалът на антинекротичните лекарства
Антинекротичните лекарства могат да помогнат на хората да живеят с по-малко болести, особено в напреднала възраст — поне на това се надяват учените, които работят по проекта. Учените познават процеса на клетъчна некроза повече от век, но едва през 70-те години, с напредъка на микроскопията, започват да разбират защо е толкова разрушителна.

В сърцевината на некрозата стои загубата на калциеви йонни градиенти, обяснява Карина Керн. Нивата на калций вътре в клетката обикновено са 10 000 до 100 000 пъти по-ниски от тези извън нея. Калцият е ключова сигнална молекула, която контролира много клетъчни процеси. При стрес тази регулация се губи, което води до активиране на множество разрушителни вътрешноклетъчни пътища.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.