Част от поскъпването е особено при услугите, където всъщност от една страна по-високата цена на труда означава, че имаме и по-високи разходи
Доходите на българите са се повишили средно с доста повече пари за последните пет години, като средните заплати и пенсии почти се удвоиха със 100 процента. Това заяви главният икономист на Института за пазарна икономикаЛъчезар Богданов, докато коментираше последните данни на Националния статистически институт за инфлацията в страната в предаването "Здравей, България" по NOVA.
Според официалните данни на НСИ, публикувани вчера, натрупаната инфлация за последните пет години (юни 2025 година спрямо юни 2020 година) достигна 39,5 процента. Месечната инфлация за юни е 0,4 процента, а годишната инфлация е 4,4 процента - най-високата от близо две години насам.
"Част от поскъпването е особено при услугите, където всъщност от една страна по-високата цена на труда означава, че имаме и по-високи разходи за тези, които предоставят услуги," обясни Лъчезар Богданов. "Оттам има и натиск за вдигане на цените, от друга страна пък по-високите доходи означават платежноспособно търсене."
Експертът подчерта, че не всички са се възползвали еднакво от растежа на доходите. "Хората, на които заплатите не са скочили с 40 процента, са големите губещи, но очевидно има и хора, на които са им повишени доста повече заплатите, за да имаме средно близо 100% за тези 5 години," каза той.
Според анализа на икономиста, хората с по-високи доходи"реално могат да си купуват повече стоки и да се възползват от повече услуги." Той подчерта, че крайният ефект "зависи от индивидуалната структура на потребление" на всяко домакинство.
Според НСИ, през юни 2025 година спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите "Развлечения и култура" с 2,8 процента, "Ресторанти и хотели" с 1,3 процента, "Алкохолни напитки и тютюневи изделия" с 0,8 процента и "Транспорт" с 0,7 процента.
Намаление е регистрирано в групите "Облекло и обувки" с 0,6 процента, "Съобщения" с 0,2 процента и "Разнообразни стоки и услуги" с 0,1 процента.