На финалната права са поправки в антикорупционния закон, които ще повлияят на избора на новите комисари, а сега се очаква и приемането на правилата за работа на номинационната комисия
Жестока разпра избухна в парламентарната комисия по правни въпроси, която вчера одобри промени в антикорупционния закон на второ четене. Според поправките, предложени от управляващите, членовете на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) ще се избират от депутатите с обикновено мнозинство, а не с квалифицирано (две трети – бел.а.); а номинационната комисия, която ще направи предварително оценяване на кандидатите за КПК, ще може да заседава и да взима решения с гласовете на четирима от петимата й членове.
Последното се превърна в причина за раздор между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. От обединението настояха да не се пипат разпоредбите за номинационната комисия, която считат за гаранция, че няма да бъде избрана политически зависима КПК (в номинационната комисия влизат представители на пет различни органа – на Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, правосъдното министерство, Сметната палата и омбудсмана – бел.а.). Герберите обаче твърдят, че ако се намали кворумът на комисията, това ще гарантира, че тя ще работи, дори и да не е в пълен състав. А най-вероятно ще бъде така, тъй като все още няма избран омбудсман, който да излъчи свой представител.
Съпротивата на ПП-ДБ ядоса правосъдния министър Георги Георгиев, който участваше в заседанието на правната комисия. Той нападна обединението, че поставя нови изисквания в момент, когато България трябва да ремонтира антикорупционния закон, за да отчете пред Европейската комисия (ЕК), че е изпълнила този ангажимент, с който са обвързани плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). "Тотална политическа шизофрения, която има за цел да не успеем да затворим отчета по второто плащане и това да се отчете като гаф на правителството", обяви Георгиев за позицията на ПП-ДБ.
"Типичен пример за словоблудство – хвърляме много думи, за да скрием собствената си вина, г-н министър", отвърна му Стою Стоев от ПП-ДБ. Той атакува герберите, че досега са бойкотирали антикорупционната реформа и затова се е стигнало до забавяне на плащанията по ПВУ. Според него променити в номинационната комисия отслабват гаранциите, че ще бъде избрана политически независима КПК. Стоев заподозря, че причината за тези поправки е, че управляващите не могат да се разберат кого да изберат за омбудсман.
Рая Назарян от ГЕРБ-СДС разказа, че ЕК е настоявала номинационната комисия да прави директно класиране на претендентите. Българските политици обаче не се съгласили, защото смятат, че така се накърнява независимостта на парламента. Затова в закона е било записано, че комисията ще извършва препоръчително оценяване. Като пример за отстъпчивостта на управляващите тя обяви, че ще позволят на номинационната комисия да прави примерно класиране на кандидатите за КПК според оценката, която ще получат на изслушването си. Накрая Назарян предупреди, че ако процедурата не се приеме както управляващите искат, може въобще да не се стигне до избор на нова КПК.
Накрая мнозинството – ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-НН, прокара всичките си предложения. Днес се очаква в парламентарната антикорупционна комисия да бъде разгледан проект на правила за работата на номинационната комисия. Управляващите бързат с правилата, защото приемането им също е ангажимент по ПВУ.